SFP Modul 100BASE-FX Singmode LC
Product description
Description
SFP Fiberoptic Fast-Ethernet Transceiver, extended temperature range
Port type and quantity
1 x 100 BASE-FX with LC connector
Type
SFP-FAST-SM/LC EEC
Order No.
Network size - length of cable
Single mode fiber (SM) 9/125 µm
0 - 25 km (Link Budget at 1310 nm = 0 - 13 dB; A = 0.4 dB/km, D = 3,5 ps/(nm*km))
Power requirements
Operating voltage
power supply via the switch
Power consumption
1 W
Service
Diagnostics
Optical input and output power, transceiver temperature
Ambient conditions
Operating temperature
-40 - +85 °C
Relative humidity (non-condensing)
5% - 95%
MTBF (Telcordia)
262 years; Telcordia SR-332; Gb 25ºC
Mechanical construction
Dimensions (W x H x D)
20 mm x 18 mm x 50 mm
Mounting
SFP slot
Weight
40 g
Protection class
IP20
Mechanical stability
IEC 60068-2-27 shock
15 g, 11 ms duration, 18 shocks
IEC 60068-2-6 vibration
1 mm, 2 Hz-13.2 Hz, 90 min.; 0.7 g, 13.2 Hz-100 Hz, 90 min.; 3.5 mm, 3 Hz-9 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 9 Hz-150 Hz, 10 cycles, 1 octave/min
EMC interference immunity
EN 61000-4-2 electrostatic discharge (ESD)
6 kV contact discharge, 8 kV air discharge
EN 61000-4-3 electromagnetic field
10 V/m (80-1000 MHz)
EN 61000-4-4 fast transients (burst)
2 kV power line, 1 kV data line
EN 61000-4-5 surge voltage
power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line), 1 kV data line
EN 61000-4-6 conducted immunity
3 V (10 kHz-150 kHz), 10 V (150 kHz-80 MHz)
EMC emitted immunity
FCC CFR47 Part 15
FCC CFR-47 Part 15 Class A
EN 55022
EN 55022 Class A
Approvals
Safety of information technology equipment
cUL 60950-1
Scope of delivery and accessories
Scope of delivery
SFP module
Tilbehør
Alternativer
Hirschmann M-FAST SFP-TX/RJ45
Hirschmann M-FAST SFP-LH/LC EEC, 100km
Hirschmann M-FAST SFP-MM/LC EEC, 5km
Hirschmann M-FAST SFP-LH/LC, 100km
Artikler
Antall artikler funnet:
Kundcenter
Til norsk shop
Logga in
Inga varor i varukorgen
Ingen varer i ordreboka
produkt
produkter
Checka ut
×
Aktiv leveringsdato
Leveringsdatoer
Kundvagn
varor i kundvagnen
Klikk her for å se alle
Handlevognen er tom.
Søk
Industriell IT
Her er du nå:
Adeptor
>
Industriell IT
>
Nätverk Industri
SFP moduler
Fast Ethernet
Hirschmann SFP-FAST-SM/LC EEC, 25km
Varunummer:
Alt. varenr:
Förfrågan
Beskrivning
Dokumentasjon
Product description
Description
Port type and quantity
Type
SFP-FAST-SM/LC EEC
Order No.
Network size - length of cable
Power requirements
Operating voltage
power supply via the switch
Power consumption
1 W
Service
Diagnostics
Ambient conditions
Operating temperature
-40 - +85 °C
5% - 95%
MTBF (Telcordia)
Mechanical construction
Dimensions (W x H x D)
20 mm x 18 mm x 50 mm
Mounting
SFP slot
Weight
40 g
Protection class
IP20
Mechanical stability
IEC 60068-2-27 shock
IEC 60068-2-6 vibration
EMC interference immunity
10 V/m (80-1000 MHz)
EN 61000-4-5 surge voltage