SFP Modul 100BASE-FX Singmode LC
Product description
Description
SFP Fiberoptic Fast-ETHERNET Transceiver
Port type and quantity
1 x 100 BASE-FX with LC connector
Type
M-FAST SFP-SM/LC
Order No.
Network size - length of cable
Multimode fiber (MM) 50/125 µm
Multimode fiber (MM) 62.5/125 µm
Single mode fiber (SM) 9/125 µm
0 - 25 km 0 - 13 dB link budget at 1310nm A = 0.4 dB/km, 3 dB Reserve, B = 800 MHz x km
Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver)
Power requirements
Operating voltage
power supply via the switch
Power consumption
1 W
Service
Diagnostics
optical input- and output power, transceiver temperature
Ambient conditions
Operating temperature
0ºC to +60ºC
Storage/transport temperature
-40°C to +85°C
Relative humidity (non-condensing)
10% to 95%
MTBF
652 years; Telcordia SR-332
Mechanical construction
Dimensions (W x H x D)
20 mm x 18 mm x 50 mm
Mounting
SFP slot
Weight
40 g
Protection class
IP 20
Mechanical stability
IEC 60068-2-27 shock
15 g, 11 ms duration, 18 shocks
IEC 60068-2-6 vibration
1 mm, 2 Hz - 13,2 Hz, 90 min.; 0,7g, 13,2 Hz - 100 Hz, 90 min.; 3,5 mm, 3 Hz - 9 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1g, 9 Hz - 150 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.
EMC interference immunity
EN 61000-4-2 electrostatic discharge (ESD)
6 kV contact discharge, 8 kV air discharge
EN 61000-4-3 electromagnetic field
10 V/m (80 - 1000 MHz)
EN 61000-4-4 fast transients (burst)
2 kV power line, 1 kV data line
EN 61000-4-5 surge voltage
power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line), 1kV data line
EN 61000-4-6 conducted immunity
3 V (10 kHz - 150 kHz), 10 V (150 kHz - 80 MHz)
EMC emitted immunity
FCC CFR47 Part 15
FCC CFR47 Part 15 Class A
EN 55022
EN 55022 Class A
Approvals
Shipbuilding
Germanischer Lloyd
Scope of delivery and accessories
Scope of delivery
Accessories to order separately
SFP module
Tilbehør
Alternativer
Hirschmann M-FAST SFP-TX/RJ45
Hirschmann M-FAST SFP-LH/LC EEC, 100km
Hirschmann M-FAST SFP-MM/LC EEC, 5km
Hirschmann M-FAST SFP-LH/LC, 100km
Artikler
Antall artikler funnet:
Kundcenter
Til norsk shop
Logga in
Inga varor i varukorgen
Ingen varer i ordreboka
produkt
produkter
Checka ut
×
Aktiv leveringsdato
Leveringsdatoer
Kundvagn
varor i kundvagnen
Klikk her for å se alle
Handlevognen er tom.
Søk
Industriell IT
Her er du nå:
Adeptor
>
Industriell IT
>
Nätverk Industri
SFP moduler
Fast Ethernet
Hirschmann M-FAST SFP-SM/LC, 25km
Varunummer:
Förfrågan
Beskrivning
Dokumentasjon
Product description
Description
Port type and quantity
Type
M-FAST SFP-SM/LC
Order No.
Network size - length of cable
Power requirements
Operating voltage
power supply via the switch
Power consumption
1 W
Service
Diagnostics
Ambient conditions
Operating temperature
0ºC to +60ºC
Storage/transport temperature
-40°C to +85°C
10% to 95%
MTBF
652 years; Telcordia SR-332
Mechanical construction
Dimensions (W x H x D)
20 mm x 18 mm x 50 mm
Mounting
SFP slot
Weight
40 g
Protection class
IP 20
Mechanical stability
IEC 60068-2-27 shock
IEC 60068-2-6 vibration
EMC interference immunity
10 V/m (80 - 1000 MHz)
EN 61000-4-5 surge voltage