Hirschmann M-FAST SFP-LH/LC EEC, 100km SFP Modul 100BASE-FX Singlemode LC
Hirschmann M-FAST SFP-LH/LC EEC, 100km
SFP Modul 100BASE-FX Singlemode LC
Varunummer: 943 948-001
Product description
Type:M-FAST SFP-LH/LC EEC, SFP Transceiver
Description:SFP Fiberoptic Fast-Ethernet Transceiver LH, extended temperature range
Part Number:943948001
Port Type and Quantity:1 x 100 Mbit/s with LC connector
Network size - length of cable
Power requirements
Operating Voltage:power supply via the switch
Power Consumption:1 W
Software
Diagnostics:Optical input and output power, transceiver temperature
Ambient conditions
MTBF (Telcordia SR-332 Issue 3) @ 25°C:367 Years
Operating temperature:-40-+85 °C
Minimum Storage Temperature:-40-+85 °C
Relative humidity (non-condensing):5-95 %
Mechanical construction
Dimensions (WxHxD):13.4 mm x 8.5 mm x 56.5 mm
Weight:30 g
Mount Type:SFP slot
IP Protection Rating:IP20
Mechanical stability
IEC 60068-2-6 vibration:1 mm, 2 Hz-13.2 Hz, 90 min.; 0.7 g, 13.2 Hz-100 Hz, 90 min.; 3.5 mm, 3 Hz-9 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 9 Hz-150 Hz, 10 cycles, 1 octave/min
IEC 60068-2-27 shock:15 g, 11 ms duration, 18 shocks
EMC interference immunity
EN 61000-4-2 electrostatic discharge (ESD):6 kV contact discharge, 8 kV air discharge
EN 61000-4-3 electromagnetic field:10 V/m (80-1000 MHz)
EN 61000-4-4 fast transients (burst):2 kV power line, 1 kV data line
EN 61000-4-5 surge voltage:power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line), 1 kV data line
EN 61000-4-6 Conducted Immunity:3 V (10 kHz-150 kHz), 10 V (150 kHz-80 MHz)